Mlieko ako super potravina, alebo čo ste o mlieku možno ešte nevedeli !

 1. Mlieko je super potravina a má výnimočné zdravotné benefity.

  Mlieko a mliečne produkty telu dodávajú v ideálnom množstve a pomere všetky základné živiny ako bielkoviny, tuky, sacharidy + celú škálu ochranných živín a vitamínov (B, C, A...). Okrem toho tiež obsahujú 14 minerálnych látok, akými sú napr. horčík, draslík, fosfor...

   
 2. Jedným z mýtov o mlieku je, že mlieko zahlieňuje. Pravdou ale je, že mlieko hlien nevytvára a ani ho nezahusťuje. Jediné čo mlieko spôsobuje je vytvorenie akéhosi povlaku tuku a vody v hltane, ktorý sa po krátkej dobe rozkladá na živiny a „odchádza“. Kyslomliečne produkty dokonca vytvárajú ochranný film na stene čriev, čím chránia človeka pred onkologickými chorobami. 

   
 3. Deti by mali denne vypiť 1 – 2 poháre mlieka alebo mliečneho nápoja + doplniť toto pitie o konzumáciu jogurtu alebo syra. 

   
 4. Intenzívne zásobovanie tela mliekom a mliečnymi produktmi pred tridsiatkou pomáha ľuďom ako prevencia pred osteoporózou. 

  Organizmus si buduje kostnú hmotu zhruba do 30-teho roku života, čo znamená, že do tohto roku je najdôležitejšie prijímať čo najviac vápnika, aby kosti mali dostatočný obsah. Po 30-ke začínajú prevažovať u ľudí odbúravacie procesy kostí, pri ktorých sa vápnik odplavuje. A je veľký rozdiel, či sa odplavuje z riedkych kostí alebo z dobre zásobených kostí. 

   
 5. Konzumácia mlieka = nižší krvný tlak, menšie riziko kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky 2.typu, znižovanie tzv„ zlého“ LDL cholesterolu, nižšie riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka. 

   
 6. Nízkotučné mlieko obsahuje rovnaké množstvo minerálnych látok, vitamínov, bielkovín, sacharidov a ostatných živín ako plnotučné mlieko. Rozdiel je len v odstránení tuku, čím môže mať nízkotučné mlieko menej výraznú chuť, keďže chuť sa nachádza práve v tomto tuku. 

   

Existuje ešte nejaký dôvod prečo nepiť mlieko?