Syr – biele zlato!

Syry predstavujú pre mnohých z nás jeden z najhlavnejších a najznámejších zdrojov vápnika a bielkovín, ktoré sú nevyhnutné nie len pre náš normálny rast a rozvoj, ale tiež pre správne fungovanie imunity, naše kosti a zuby. Okrem spomínaných bielkovín a vápnika syry obsahujú taktiež aj zdraviu prospešné vitamíny ako sú napr. vitamíny A, D a K a tiež minerálne látky ako zinok a fosfor, ktoré sa vďaka obsahu tuku v mlieku a mastných kyselín v ňom (je ich až 140) dobre vstrebávajú do tela. Vďaka týmto svojím vlastnostiam a obsahu rôznych zdraviu prospešných látok, konzumácia syrov a mliečnych produktov jednoznačne patrí k vyváženej strave, ktorá zabezpečuje správne fungovanie organizmu a optimálnu výživu preň, čo si dokážeme aj na nasledujúcich riadkoch.

 

Vitamín A – Vitamín A tvorí prvú ochrannú bariéru proti infekciám rôzneho typu a je obsiahnutý najmä v potravinách živočíšneho pôvodu ako retinol. Tento vitamín je dôležitý pre zabezpečenie správneho fungovania telesných funkcií, ako sú napr. vývoj uší, srdca, očí, lymfatického systému, kostí, zubov, kože či sliznicových membrán. Jeho nedostatok môže spôsobovať rôzne zdravotné ťažkosti, ktoré sa prejavujú hlavne chronickou únavou, poruchami či stratou zraku, tvorbou akné atď. Príčinou nedostatku vitamínu A býva najčastejšia vegánska strava, alkoholizmus, fajčenie alebo nedostatočný príjem stravy bohatej na živiny, či iné živočíšne zložky potravy, ktoré sú nevyhnutné pre náš organizmus.

 

Vitamín D – Vitamín D predstavuje ďalšiu dôležitú zložku mlieka a mliečnych produktov nevyhnutnú nie len pre správne strebávanie vápnika, ale tiež pre rast a metabolizmus kostí.  Je však dôležité podotknúť, že tento vitamín si ľudské telo nedokáže vyprodukovať samo a jeho produkcií v našom tele pomáhajú najmä kontakt slnečných lúčov s kožou a príjem stravy bohatej na vitamín D. Takouto stravou je predovšetkým už spomínané mlieko, syry, maslo, či smotana. Jeho nedostatok vzniká najmä pri vegetariánstve, nedostatočnom pohybe na slnku, či ako dôsledok znečisteného ovzdušia. Deficit tohto vitamínu má za následok problémy so spánkom, vznik depresie, poruchy rastu, osteoporózu, či zvýšené riziko zlomením a vzniku rakoviny. 

 

Vitamín K – Vitamín K je dôležitý pre tvorbu a mineralizáciu kostí, správne fungovanie pečene, či zrážanlivosti krvi. Jeho nedostatok sa teda môže prejavovať práve spomínanou nedostatočnou zrážanlivosťou krvi. Jeho deficit je typický najmä po narodení, v starobe a v prípadoch ťažkého alkoholizmu. 

 

Potrebujete ešte nejaký dôkaz o tom, že syry sú biele zlato ? Pozrite si ponuku syrov značky Levmilk

 

Plesňové syry  Prírodné syry  Tavené syry