Zdravotné benefity kyslomliečnych výrobkov
Kefír je charakteristický tekutou krémovou konzistenciou v kombinácií s lahodnou kyslastou chuťou a nádychom perlivosti. Svojím obsahom probiotík, vitamínov a minerálnych látok sa v súčasnosti radí medzi najzdravšie potraviny, ktoré majú nezastupiteľné miesto v pestrej strave každého človeka.
Kyslomliečne produkty, ktoré si zamilujete
Prezrite si
video
Nielenže sú chutné a osviežujúce, ale sú navyše aj výživné a zdravé.
Na výber je pritom niekoľko kyslomliečnych produktov, ku ktorým patrí aj kefír.
Ako sa kefír vyrába?
Kefír je fermentovaný mliečny nápoj vyrábaný z čerstvého kravského mlieka prostredníctvom tzv. kefírových zŕn. Kefírové zrná okrem iných látok obsahujú i polysacharid s názvom kefíran, ktorý dodáva kefíru typickú hustú, krémovú konzistenciu a príjemnú chuť.
Na začiatku procesu výroby tohto kyslomliečneho nápoja sa mlieko naočkuje baktériami mliečneho kvasenia a kvasinkami z kefírových zŕn. Podstatou výroby je fermentácia mliečneho cukru – laktózy, ktorá prebieha za pomoci kultúr baktérií mliečneho kvasenia a kvasiniek, ktoré žijú vo vzájomnej symbióze.
Zdravotné účinky kefíru
Kefír má priaznivé účinky na ľudské zdravie vďaka svojmu nutričnému zloženiu a obsahu probiotických kultúr.
Kefír má blahodárny vplyv vo viacerých oblastiach fungovania ľudského organizmu, je predmetom skúmania vedcov v rozličných
inštitúciách – vysoké školy, medzinárodné laboratóriá, výskumné ústavy a podobne. Medzi jeho najväčšie benefity patrí hlavne vysoký obsah probiotík.
Zloženie a nutričné hodnoty kefíru
Kefír obsahuje širokú škálu bioaktívnych zlúčenín:
• organické kyseliny (kyselina mliečna, citrónová, propiónová, pyrohroznová atď,).
• bielkoviny s pestrým zložením esenciálnych aminokyselín (cysteín, fenylalanín, tryptofán, leucín, lyzín)
• zo sacharidov obsahuje zbytkovú laktózu, t.j. laktózu, ktorá nie je pri výrobe spracovaná fermentačným procesom,
• tuk a mastné kyseliny – ich obsah je obdobný ako v mlieku, z ktorého bol kefír vyrobený
• minerálne látky – vápnik, fosfor, horčík, draslík, sodík, železo, zinok, meď , mangán
• vitamíny – vitamíny A,C,D,E, komplex vitamínov B
• probiotické mikroorganizmy – obsah je variabilný, ale väčšinou sa v kefíre nachádzajú laktobacily a ušľachtilé kvasinky
Kefír ako zdraviu prospešná potravina
Najväčšiu pozornosť si kefír ako zdraviu prospešná potravina vyslúžil v 19. storočí, kedy na území Ruska vypukla tuberkulóza, ktorá bola pitím kefíru obyvateľmi Ruska potlačená. Dôvodom tohto zázraku je fakt, že kefír vytvára zdravé baktérie, ktoré budujú imunitu voči niekoľkým závažným ochoreniam (aj súčasnej modernej doby).
Pravidelná konzumácia kefíru, ako už bolo dokázané viacerými prieskumami, teda priaznivo pôsobí na imunitný systém a tiež na trávenie a celú črevnú mikroflóru. Okrem toho má kefír aj antibakteriálne účinky, zmierňuje zažívacie ťažkosti a vďaka nízkemu obsahu laktózy je ľahko stráviteľný, často krát aj pre ľudí s intoleranciou laktózy.
Konzumácia kefíru – kedy treba spozornieť?
Kefír má priaznivé účinky na ľudské zdravie vďaka svojmu nutričnému zloženiu a obsahu probiotických kultúr.
Kefír má blahodárny vplyv vo viacerých oblastiach fungovania ľudského organizmu, je predmetom skúmania vedcov v rozličných inštitúciách – vysoké školy, medzinárodné laboratóriá, výskumné ústavy a podobne. Medzi jeho najväčšie benefity patrí hlavne vysoký obsah probiotík.
Obľúbený kyslomliečny produkt má okrem veľkého množstva benefitov i svoje obmedzenia.
Obsah laktózy
Pri výrobe kefíru sa laktóza obsiahnutá v mlieku čiastočne mení na kyselinu mliečnu, ktorá pre ľudí trpiacich intoleranciou laktózy už nemusí byť problém. Pozor si však treba dávať, ak trpíte nulovou alebo veľmi nízkou intoleranciou, keďže pri výrobe kefíru ostáva v hotovom produkte malé množstvo tzv. zbytkovej laktózy. Alternatívou pri konzumácii môže byť pre takýchto ľudí špeciálny druh kefíru tzv. delaktózovaný kefír.
Obsah cukru a tuku
Kefír obsahuje určité množstvo prírodného alebo pridaného cukru, čo by mohlo byť problémom pri riziku obezity, srdcových chorôb, cukrovky 2. typu a pod. Trh ponúka kefír s rôznym obsahom tuku, v závislosti od použitej suroviny – od odtučneného až po plnotučný produkt.
Cukrovka 1. typu
Kefír má nízky až stredný glykemický index, takže pri konzumácii nespôsobuje príliš veľké zvýšenie hladiny cukru v organizme, ale má vysoký inzulimenický index, t.j. môže zvyšovať hladinu inzulínu v krvi viac, ako iné potraviny.
Kyslé mlieko a kyslomliečne produkty
Fermentované nápoje sú súčasťou jedálneho lístka už veľmi dávno. V súčasnosti trh ponúka niekoľko druhov kyslomliečnych produktov, ako je jogurt, kefír, acidofilné mlieko, cmar, zakysané mlieko, kefírové mlieko, zakvasené mlieko.
Aké sú rozdiely medzi kyslým mliekom, acidkom či kefírom?
Bežní konzumenti veľakrát nie úplne rozlišujú tieto druhy a niekedy je problém sa v ponúkanom sortimente orientovať, keďže sú si pri prvom pohľade podobné. Všetky chutia príjemne, kyselkavo, majú podobnú konzistenciu, vyrábajú sa väčšinou z kravského mlieka, v malom množstve z kozieho alebo ovčieho mlieka.
Aký je rozdiel medzi kefírom a acidofilným mliekom?
Kefír
Kefír je kyslomliečny produkt vyrobený použitím kvasiniek a kvasinkových baktérií, prostredníctvom kefírových zŕn.
Pri výrobe vzniká aj malé množstvo oxidu uhličitého a pri tradičnej výrobe aj malé množstvo alkoholu. Je ľahko stráviteľný a od ostatných kyslomliečnych produktov sa odlišuje výrazne kyslejšou, perlivou chuťou. Podobné je i kefírové mlieko, ktoré je redšie a obsahuje menej živých organizmov.
Acidofilné mlieko
Acidofilné mlieko, ľudovo nazývané acidko, je produkt často zamieňaný za kefír. Na rozdiel od kefíru sa na jeho výrobu používa kultúra Lactobacillusacidophilus a mieša sa s kyslým mliekom fermentovaným smotanovou kultúrou. Tým získava vyváženú, lahodne kyslú chuť. Je ľahko stráviteľné a priaznivo pôsobí na črevnú mikroflóru.
Jogurt
Jogurt sa vyrába z pasterizovaného mlieka, smotany, príp. z mliečnej bielkoviny pridaním jogurtovej kultúry, obsahujúcej živé baktérie. Tradične sa používajú dva technologicky rozdielne spôsoby výroby, jogurty dozrievajúce priamo v obaloch alebo dozrievajúce v zásobných nádržiach, z ktorých sa následne balia do obalov. Od kefíru sa odlišujú tým, že majú krémovitejšiu konzistenciu.